wrapper


tantalumTANTALUM

 

Erime noktası      : 3017 C°

Yoğunluk              : 16,65 g/cm3

Tantalum singesi Ta ve atom numarası 73 olan bir elementtir. Tantalum korozyon direnci çok yüksek olan parlak gri renkli bir metaldir. Tantalum ateşe dayanıklı metaller sınıfında yer alır ve bu metaller genellikle başka metal alaşımları içerisinde çok az miktarda kullanılırlar. Tantalumun kimyasal durgunluğu onu labaratuvar ekipmanları için çok değerli bir madde yapmıştır, aynı zamanda platin için de iyi bir alternatif olmuştur. Tantalum bunun yanı sıra medikal implant ve kemik tedavisi için de kullanılan bir metaldir. Günümüzde tantalumun en yaygın kullanım alanı mobil cihazlar, dvd oynatıcılar, oyun konsolları ve bilgisayarlar gibi elektronik aletlerdeki tantalum kapasitörlerdir. Tantalum doğada her zaman niobyum ile birleşik halde bulunur. Tantalum koyu mavi-gri renkli, yoğunluğu yüksek, sünek, çok sert, kolay işlenebilen, ısı ve elektrik iletimi oldukça yüksek olan bir metaldir. Tantalum asid korozyonuna karşı mükemmel dayanımı ile ün salmıştır. Aslında 150 C° nin altındaki sıcaklıklarda en zorlu asit ortamlarında bile tantalum hiç etkilenmemektedir. Tantalum 3017 C° gibi çok yüksek bir erime noktasına sahiptir.   

Tantalum, sert, sünek, korozyon direnci çok yüksek, ısı ve elektrik iletimi oldukça yüksek olan bir metaldir. Tantalum 3017 C° gibi çok yüksek bir erime sıcaklığına sahiptir. Tantalum genellikle diğer metallerle yapılan bir alaşım elementi olarak kullanılır. Çoğunlukla da niobyumun korozyon direncini artırmak için bu elemtle birleştirilir. Tantalum diğer metallerle karıştırıldığında, örneğin niobyum gibi, bu metalin, mineral asitler, organik asitler, sıvı metaller ve birçok tuz gibi korozif ortamlara karşı mükemmel direnci olur.  Tantalum havacılık, kimya, medikal, savunma ve elektronik gibi birçok sanayi ortamında kullanılır.

Bu kategoriden diğerleri: « Süper Alaşımlar Molibden »

Akyay Sanayi ve
Ticaret Ltd. Şti.

Pınar Mah No.58-1 B/1
Seyhan / Adana - TR
Tel    : +90 322 432 53 26         
Mobil : +90 553 428 79 43
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Hizmetlerimiz;

Akyay Metal hammadde temininin yanısıra, müşteri talepleri doğrultusunda talaşlı imalatla işlenmiş yedek parçalar konusunda da sanayi kuruluş-larınına hizmet vermektedir.