wrapper


titanyumTİTANYUM

Titanyum bir element olarak yaklaşık 200 yıl önce keşfedildi ancak ticari olarak üretilmeye başlanması 1950 lere rastlar. O dönemde titanyum; çok hafifliği, yüksek mukavemeti ve korozyon direnci nedeniyle jet motorları ve uçak parçaları üretiminde kullanılan yüksek performanslı bir metal olarak çok büyük stratejik öneme sahipti. Günümüzde, bu egzotic uzay çağı metalinin üretimin hacmi yıllık 80 Milyon doları bulmuştur. Titanyum artık üstün özellikleri nedeniyle havacılıktan, medikale, kimya sanayinden savunma sanayine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip bir mühendislik malzemesidir.

 

NEDEN TİTANYUM ALAŞIMLARI TERCİH EDİLMELİ ?

Titanyum ve titanyum alaşımları, havacılık, kimya, enerji, denizcilik gibi birçok sektörün kritik ihtiyaçlarına çözüm üretecek gerekli mekanik, fiziksel ve korozyon direnci özelliklerini bir arada sunarlar.

 

ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ

Yüksek mukavemet-yoğunluk oranı (yüksek yapısal yeterlilik),

Düşük özkütle ( Kabaca çelik, nikel ve bakırın yarısı kadar),

Mükemmel korozyon direnci (klorid, denizsuyu, oksitleyici ve asidik ortamlara çok yüksek direnç),

Çok üstün yüksek sıcaklık özellikleri (600 C sıcaklığa kadar)

 

KOROZYON DİRENCİ

Titanyum alaşımları, yüzeylerinde bulunan ince, görünmez ama oldukça koruyucu bir okist film tabakası ile çok çeşitli kimyasal ortama karşı mükemmel direnç gösterirler. Bu film tabakası genellikle; bulunduğu ortamda su ve oksijen (nem) den en küçük bir iz bile varsa ve mekanik olarak hasar görürse aniden ve kendiliğinden kendini iyileştiren, oldukça kararlı, yapışkan ve kimyasal olarak durağan olan TiO2 tir. Bu koruma işlemi, hafif aşındırıcı ortamlardan çok ağır oksitleyici ortamlara, çok yüksek asidik şartlardan, orta düzey alkali koşullara kadar, devam eder. Titanyum genel olarak, sulu kloridler, diğer halidler, sulu halojenler, yüksek asidik oksitleyici çözeltilerde yerel saldırılara ve gerilim korozyonuna karşı çok dayanıklıdır.

 

TİTANYUM ALAŞIMLARININ DİĞER ÇEKİCİ ÖZELLİKLERİ

Mükemmel erezyon ve erezyon korozyonu dayanımı

Hava ve klorid ortamlarında yüksek yorulma dayanımı

Hava ve klorid ortamlarında yüksek kırılma tokluğu

Düşük esneklik katsayısı

Düşük termal genleşme katsayısı

Yüksek erime noktası

Antimanyetiktir

Yüksek yapısal darbe dayanımı

Anti-toksik, anti-alerjik ve tamamen biyouyumlu

Mükemmel dondurucu soğuk mekanik özellikleri

 

ALFA ALAŞIMLARI

Tek faz ve tek faza yakın titanyum alfa alaşımları yüksek kaynak kabiliyeti sergilerler. Genel olarak bu grupta yer alan alaşımların yüksek aluminyum içeriklerinden dolayı 316 – 593 C sıcaklık aralığında mükemmel mukavemet özellikleri ve oksidasyon direnci gösterirler. Alfa alaşımları, mekanik özelliklerini yükseltmek için ısıl işleme tabi tutulamazlar.

 

ALFA-BETA ALAŞIMLARI

Beta-dengeleyici alaşım elementlerinin kontrollü kullanımı beta fazının, oda sıcaklığına kadar, beta transus sıcaklığının altında da devam etmesine sebep olarak, iki fazlı bir sistemle sonuçlanır. Çok az miktardaki beta dengeleyicileri bile oda sıcaklığında beta fazını dengeleyeceklerdir. Yüksek miktarda alfa dengeleyicileri ve az bir miktarda beta dengeleyicileri ile tasarlanan alaşımları alfa-beta alaşımlarıdır ve genellikler yüksek alfa veya alfaya yakın alaşımlar olarak adlandırılırlar.

Yüksek miktarda beta dengeleyicileri eklendiğinde, oda sıcaklığında yüksek oranda beta fazı sürdürülür. Bu tür iki fazlı titanyum alaşımları, önemli ölçüde ısıl işlem ile sertleştirilebilir.

 

BETA ALAŞIMLARI

Bu gruptaki titanyum alaşımarındaki yüksek beta dengeleyici elementlerin oranı çözeltide tavlamadan sonra yarı kararlı beta olan bir mikroyapıya sebep olurlar. Kapsamlı sertleştirme, yaşlandırma sırasında alfanın çökelmesiyle oluşur.

 

Ürün bültenleri için tıklayın 

titanyum-gr1 titanyum-gr2 titanyum-gr3  titanyum-gr4
titanyum-gr5 titanyum-gr7 titanyum-gr11  titanyum-gr12 
titanyum-gr23      
Bu kategoriden diğerleri: « Zirkonyum Süper Alaşımlar »

Akyay Sanayi ve
Ticaret Ltd. Şti.

Pınar Mah No.58-1 B/1
Seyhan / Adana - TR
Tel    : +90 322 432 53 26         
Mobil : +90 553 428 79 43
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Hizmetlerimiz;

Akyay Metal hammadde temininin yanısıra, müşteri talepleri doğrultusunda talaşlı imalatla işlenmiş yedek parçalar konusunda da sanayi kuruluş-larınına hizmet vermektedir.